bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Piknik w Nawrze – relacja

Opublikowano 27 czerwca 2022

Nawra słoneczna, wesoła, tętniąca życiem. Z poszanowaniem dla historii i tradycji, ale i idąca z duchem czasu, zwrócona w stronę przyszłości. Kolorowa i różnorodna, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Taką Nawrę chcieliśmy Wam przedstawić podczas wczorajszego Pikniku w Nawrze i, sądząc po frekwencji i relacjach obecnych, za taką tęskni ogromna część mieszkańców tych okolic.

Głównym punktem programu było oficjalne podpisanie i przekazanie aktu darowizny założenia pałacowo-parkowego przez spadkobierców rodziny Sczanieckich na ręce Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Podczas uroczystości obecni byli także przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki, Radna Gminy Chełmża Dorota Kurdynowska oraz ks. kanonik Tadeusz Kozłowski, proboszcz nawrzańskiej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w której odbyła się poprzedzająca wydarzenie msza św.  Temu symbolicznemu momentowi towarzyszyła nostalgia i wzruszenie, ale i nadzieja, że zabytkowe miejsce czeka godna przyszłość, a pamięć o ludziach, którzy stworzyli jego legendę, przetrwa w kolejnych pokoleniach.

O historii miejscowości opowiedzieli wystawą plenerową młodzi uczestnicy projektu „Nawrzańskie historie”, finansowanego ze środków Fundacji PZU. Dzięki zabytkowym samochodom z Automobilklubu Toruńskiego i koncertowi p. Grażyny Rutkowskiej-Kusej oraz Michała Hajduczeni z zespołem przenieśliśmy się do czasów międzywojennego rozkwitu pałacu. Poczucie bezpieczeństwa i wsparcie techniczne zapewniły OSP Łubianka i OSP Kończewice. O nasze podniebienia zadbały niezastąpione panie z KGW Nawra oraz Zakład Masarski Helena i Stefan Romanowscy. Chwilę orzeźwienia z wodą i napojami zafundowało Uzdrowisko Ciechocinek. Ochronę przed słońcem i miejsca wypoczynku zorganizowała Gmina Chełmża. Na posterunku w kwestii rozmaitych spraw organizacyjnych stanęły Sołectwo Nawra, Fundacja Bezpieczni.eu, Hodowla Roślin Strzelce Grupa IHAR – Zakład Kończewice i Pani Aniela Śmietana.

Jako organizatorzy, w imieniu własnym i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli nam zaczarować Nawrę na ten jeden wyjątkowy, czerwcowy dzień. Mamy nadzieję, że podobnie o tym wydarzeniu myślą wszyscy goście, którzy tak licznie stawili się wczoraj przy pałacu. Skala frekwencji pokazała jak ważne jest to miejsce dla lokalnej społeczności i że potrafi uwieść również przyjezdnych.

Wiemy, że mamy dla kogo działać – dziękujemy! I do zobaczenia 🙂

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA: