Seminarium naukowe na powstania styczniowego – relacja

Opublikowano 5 czerwca 2023 r.

W miniony piątek 2 czerwca w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu zorganizowaliśmy drugie już seminarium naukowe. Tym razem tematem przewodnim były „Historia i pamięć. Powstanie styczniowe na Kujawach, Pomorzu i ziemi dobrzyńskiej”. Wybór motywu był nieprzypadkowy, jako że w 2023 r. przypada dokładnie 160. rocznica tego jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Podczas seminarium skupiliśmy się przede wszystkim na ujęciu historycznym wydarzeń, sposobach jego ekspozycji we współczesnym muzealnictwie i metodach nauczania i podtrzymywania pamięci. 
 
Podczas części I seminarium prelegenci: dr hab. Tomasz Krzemiński, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i dr Monika Opioła-Cegiełka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiedzieli o powstaniu przez pryzmat badań historycznych. Skupili się na przedstawieniu roli lokalnej społeczności w zrywie i jego znaczeniu w perspektywie europejskiej, polskiej i regionalnej.
 
II część poświęcona była sposobom prezentacji powstania styczniowego w muzealnictwie. W dyskusji wzięli udział: Marian Cieślak z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, dr Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz dr hab. Łukasz Nadolski z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
 
W części III skupiliśmy się natomiast na zagadnieniu edukacji oraz funkcjonowaniu powstania styczniowego w pamięci społecznej. Opowiedzieli o tym dr Mariusz Menz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Marcin Schirmer z Instytutu Historii im. Tadeusze Manteuffla PAN oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i Jerzy Chudzyński z Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku.
 
Seminarium moderowali dr Marek Rubnikowicz i dr Michał Antonowicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu,
 
Każdej części seminarium towarzyszyły także dyskusje z udziałem publiczności, które pokazały, że temat polskich zrywów niepodległościowych i patriotyzmu wciąż potrafi budzić skrajne emocje i jest pełen kontrowersji. Mamy nadzieję, że takie spotkania, rozmowy, prezentacje, będą pomagać w przybliżaniu historii kraju i wyciąganiu z niej właściwych wniosków i nauk.
 
Podczas seminarium prowadziliśmy transmisję na żywo za pośrednictwem portalu Facebook. Jej zapis można odnaleźć na naszym profilu – KPCDwToruniu. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie także przygotowana publikacja książkowa podsumowująca prezentacje.
 
Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom transmisji online i w miejscu wydarzenia dziękujemy za udział i zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych działań! 
 
Zobaczcie zdjęcia i program z wydarzenia:
 

fot. KPCD w Toruniu

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.