bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Dom Heleny Grossówny

Opublikowano 19 czerwca 2023

Opublikowano 19 czerwca 2023 r.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu dołączyło dziś do grona beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, otrzymując dofinansowanie na odbudowę toruńskiego domu Heleny Grossówny, gwiazdy kina przedwojennego. 

Charakterystyczny budynek z muru pruskiego został wybudowany w 1881 r., swoje młodzieńcze lata spędziła w nim pochodząca z rodziny Grossów Helena – późniejsza gwiazda scen i ekranów, aktorka i tancerka. W ubiegłym roku dom został rozebrany, a materiały budowlane zabezpieczone. Zgodnie z planem do końca trwającego roku 2023 budynek ma zostać odtworzony już  w nowym miejscu – przy ul. Wola Zamkowa na toruńskiej starówce. 

W przyszłości odbudowany zabytkowy „dom Heleny Grossówny” stanie się miejscem popularyzacji wiedzy o tradycji artystycznej regionu, w którym prezentowana będzie działalność i osiągnięcia artystów regionu Pomorza i Kujaw, w tym prezentacji poszczególnych sylwetek aktorów i aktorek teatralnych i filmowych. Obiekt będzie pełnił funkcje: wystawienniczą, mini-konferencyjną, klubową, miejsce spotkań oraz organizacji warsztatów i szkoleń.

Całkowita wartość projektu wynosi 6 785 494,60 zł. Kwota dofinansowania z RPO wynosi 4 716 821,93 zł.