bip - ikona
Unia Europejska - flaga

S/D #6 Dziedzictwo postindustrialne Kujaw i Pomorza. Relacja

Opublikowano 27 października 2023

Zabytki niby zapomniane, często podupadające, a wzbudziły duże zainteresowanie gości wczorajszego spotkania dyskusyjnego z cyklu Stąd/Dokąd. Moderator z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu Michał Antonowicz poprowadził rozmowę, w której udział wzięli Robert Kola z Oddziału Terenowego w Toruniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Tomasz Stochmal, autor serii książek „Mataszkowie” i „Zapomniane miejsca” oraz Marcin Zajączkowski, prezes Uzdrowiska Ciechocinek S.A. Przedstawili różne punkty spojrzenia na temat dziedzictwa postindustrialnego, od strony jego ochrony, potencjału turystycznego czy problemów związanych z zarządzaniem tkanką zabytkową. Bohaterami ich wypowiedzi były zarówno popularna, spektakularna infrastruktura jak ciechocińska fabryka soli i obiekty uzdrowiskowe, ale i rzadziej obecne w dyskusji publicznej np. niedoinwestowane i nieużywane dworce kolejowe. Zwrócono też uwagę, że dziedzictwo poprzemysłowe to nie tylko budynki, ale też całe społeczności dojrzewające w ich sąsiedztwie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa akcji powojennych spółek z kolekcji Karola Sienkiewicza. Wśród nich znalazły się papiery  Browaru Toruńskiego, Pomorskiej Elektrowni Krajowej „Gródek” S.A. w Toruniu, Bydgoskiej Fabryki Mydeł T.A. w Bydgoszczy czy Drukarni Pomorskiej T.A. w Grudziądzu.

Uczestnikom rozmowy i licznie przybyłym słuchaczom dziękujemy za przybycie i podzielenie się refleksjami i doświadczeniami. Już teraz zapraszamy na kolejną, ostatnią w tym roku kalendarzowym debatę, która odbędzie się pod koniec listopada.

fot. KPCD w Toruniu