bip - ikona
Unia Europejska - flaga

S/D #7: Helena Grossówna i jej dziedzictwo. Relacja

Opublikowano 01 grudnia 2023

Helena Grossówna i jej toruński dom byli głównymi bohaterami wczorajszego spotkania dyskusyjnego. Przybyli goście mieli wyjątkową okazję zapoznać się ze wspomnieniami o aktorce „z pierwszej ręki” – od jej synowej, Katarzyny Turajczyk, która odmalowała (a to jej specjalność!) portret kobiety pełnej uroku, ciepła, ale i skromności, których nie ubił ani upływ czasu, ani aktorska sława, ani trudne doświadczenia życiowe.  Dr Krzysztof Trojanowski z Instytutu Literaturoznawstwa UMK przytoczył kilka anegdot z pozaekranowego życia Grossówny i odbioru jej twórczości. Z kolei Katarzyna Jaworska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, odniosła się m.in. do potencjału 'marketingowego” aktorstwa Grossówny w kontekście współczesności i docierania z archaicznym rodzajem kina i opowieści do młodych odbiorców. Wraz z publicznością rozmawialiśmy także o organizacji i przyszłej działalności odbudowywanego właśnie domu Heleny Grossówny i możliwości stworzenia w nim oferty turystycznej.

Spotkanie poprowadziła Alicja Jankowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Wydarzeniu towarzyszyła miniwystawa prezentująca postęp prac nad obudową zabytkowego budynku w nowym miejscu.

Prelegentom i publiczności dziękujemy za przybycie i cenne głosy w dyskusji nad tym aspektem naszego dziedzictwa. Na kolejne spotkanie cyklu zapraszamy w styczniu!

O projekcie odbudowy Domu Grossówny przeczytasz tu:

fot. KPCD w Toruniu