bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Stąd/Dokąd #8 „Nawra od kuchni”. Dziedzictwo kulinarne regionu. Relacja

Opublikowano 26 stycznia 2024

Zdjęcie prelegentów i słuchaczy wydarzenia "Stąd/Dokąd. Nawra od kuchni. Dziedzictwo kulinarne regionu"

fot. KPCD

W wietrzne, styczniowe popołudnie spotkaliśmy się w świetlicy wiejskiej w Nawrze, żeby rozgrzać się opowieściami o tradycjach kulinarnych i smakołykami, które przygotowały panie z nawrzańskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Pretekstem do organizacji spotkania była świeżo wydana przez naszą instytucję publikacja „Nawra od kuchni”, w której zebrane zostały zwyczaje, anegdoty i przepisy, jakimi podzielili się mieszkańcy tych okolic. Jej autorka Alicja Jankowska z KPCD opowiedziała o książce i przeprowadziła rozmowę z zaproszonymi paniami: Aleksandrą Kleśtą-Nawrocką, autorką bloga „Prowincja od kuchni”, Edytą Niedużą, przewodniczącą KGW Nawra oraz Katarzyną Orłowską, zajmującą się promocją w Urzędzie Gminy Chełmża. Uczestniczki dyskusji zastanawiały się m.in. nad tym, co świadczy o unikatowości i charakterze produktów regionalnych, na ile są obecne na lokalnych stołach i jak kształtuje się świadomość na temat dziedzictwa kulinarnego. Omawiana była sytuacja Kół Gospodyń Wiejskich, często pozostawionych samych sobie, bez wsparcia promocyjnego i naukowego w zakresie podtrzymywania tradycji kulinarnych. Pochylono się także nad przypadkami potraw wpisanych na listę produktów regionalnych, które mimo dostrzeżenia i wyróżnienia pozostają mało widoczne jako marka regionu, brakuje wokół nich oprawy marketingowej i korzystania z pełni potencjału jako wyróżników kulturowych.

Podczas spotkania dyskutowano również o lokalnych nawrzańskich potrawach, m.in. dzikim śledziu czy jabłkach z boczkiem. Tego drugiego przysmaku można było osobiście skosztować podczas spotkania. A gdyby ktoś chciał odtworzyć lokalne smaki we własnym domu, niech koniecznie sięgnie do przepisów zawartych w „Nawrze od kuchni”.

Serdecznie dziękujemy p. Aleksandrze, p. Edycie i p. Katarzynie za rozmowę, p. sołtys Mariannie Rolbieckiej za wsparcie organizacyjne i całemu KGW Nawra za pyszny poczęstunek oraz współpracę przy tworzeniu naszej książki. Cieszymy się, że tyle egzemplarzy trafiło wczoraj do mieszkańców regionu, a wydarzenie mogło przyczynić się do wsparcia zrzutki na wózek elektryczny dla mieszkańca Nawry, Rafała. Zachęcamy do dorzucenia swojej cegiełki!:

Egzemplarze książki „Nawra od kuchni” można nabyć w cenie 25 zł osobiście w toruńskiej siedzibie KPCD lub drogą wysyłkową (25 zł + kw) po kontakcie mailowym lub telefonicznym.

Więcej zdjęć z wydarzenia zobacz na naszym Facebooku:

Stąd/Dokąd – dyskusje o dziedzictwie to organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu cykliczne spotkania oparte o wymianę myśli i doświadczeń różnych środowisk, które zajmują się badaniami i upowszechnianiem rozmaitych składników i kształtów dziedzictwa kulturowego. Do naszej siedziby w Toruniu będziemy zapraszać naukowców, pracowników instytucji kultury i oświaty, regionalistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i inne osoby, którym tematyka lokalnego dziedzictwa jest szczególnie bliska. W trakcie dyskusji poruszymy m.in. kwestię tożsamości lokalnej, wyróżników regionalnych, krajobrazu kulturowego, „trudnego” dziedzictwa.