bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Muzeum Borów Tucholskich – nowy oddział KPCD

Opublikowano 07 marca 2024

Logo Muzeum Borów Tucholskich Oddziału KPCD w Toruniu

Muzeum Borów Tucholskich

Pierwszy kwartał roku upływa nam pod znakiem dużych zmian… Nadeszła pora, by ogłosić jedną z nich.

1 marca 2024 r. KPCD zostało oficjalnym zarządcą Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. Placówka została utworzona w 1980 r. jako oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W  latach 1992-2001 zarządzana była przez Tucholski Park Krajobrazowy, a od 2001 r. podlegała pod tamtejsze Starostwo Powiatowe. Obecnie jest częścią struktury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a zarazem jednym z naszych oddziałów.

Muzeum Borów Tucholskich mieści się w budynku z przełomu XIX i XX w., którego bryła nawiązuje do architektury dawnych spichlerzy. Dawniej magazynowano w nim zboża, rozlewano piwo, produkowano lody i skupowano zioła. Obecnie trzy z czterech kondygnacji przystosowano do celów wystawowych. Na parterze utworzono salę opowiadającą o historii miasta oraz zaaranżowano dwie izby na podobieństwo tradycyjnej chaty borowiackiej. Na piętrze znajduje się sala wystaw czasowych, gdzie prezentowane są zarówno dzieła profesjonalnych artystów, jak i amatorów rękodzieła. Także tu odbywają się zajęcia warsztatowe z lokalnymi rzemieślnikami. Drugie piętro to królestwo fauny i flory Borów Tucholskich oraz ekspozycja przedmiotów związanych z tradycyjnymi zawodami, takimi jak leśnik, pszczelarz, kowal, stolarz, rybak.

W związku z rozszerzeniem działalności poszukujemy do pracy osoby chętnej dołączyć do tucholskiego oddziału na stanowisko MUZEALNIK / MUZEALNICZKA. 

Zobacz szczegóły oferty


Zobacz też:

Strona Muzeum Borów Tucholskich