bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Wincenty Witos – otwarcie wystaw | Relacja

Opublikowano 18 marca 2024

Zdjęcie wystawy o Wincentym Witosie na Placu Teatralnym w Toruniu

Wincenty Witos – wystawa IPN przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, fot. KPCD

Trwające od kilku tygodni protesty rolników przywołują echa Wincentego Witosa, działacza, polityka, premiera II Rzeczypospolitej, wywodzącego się z ludu i reprezentującego interesy chłopów, ale i całego narodu polskiego próbującego odbudować państwo po odzyskaniu niepodległości.

W ramach przypadających w 2024 r. obchodów 150. rocznicy narodzin Witosa, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego otwarto dziś dwie wystawy poświęcone tej wybitnej postaci. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej prezentowana jest w plenerze, na Placu Teatralnym przed gmachem urzędu. Z kolei wewnątrz budynku oglądać można wystawę Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, która przyjechała do nas z Senatu RP.

To syntetyczne ujęcia losów działacza i jego kariery politycznej, wzbogacone o liczne fotografie, dokumenty archiwalne i ilustracje. Zaakcentowano jego patriotyczny etos, wkład w walce o demokrację i starania przedstawicieli ludowych o przywrócenie pamięci o tym wybitnym chłopskim przywódcy po skazaniu go przez komunistów na zapomnienie i wymazanie z pamięci historycznej polskiego społeczeństwa.

Więcej zdjęć z wydarzenia tutaj.