bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Piknik w Nawrze 2024 | Relacja

Opublikowano 24 czerwca 2024

Zdjęcie wykonane podczas Pikniku w Nawrze 2024

Piknik w Nawrze 2024, fot. KPCD

Jeśli tegoroczne wakacje miałyby być takie jak otwierający je wczorajszy Piknik w Nawrze to jedno jest pewne: byłyby udane! Choć podczas porannych przygotowań aura nie sprzyjała, pojawiające się od południa, coraz liczniejsze uśmiechy gości przegoniły deszcz i rozjaśniły chmury nad pałacem, który został świadkiem kolejnego pięknego wydarzenia.

 

Piknik otworzyły warkoty silników zabytkowych pojazdów z Automobilklub Toruński, które przywiozły m.in. marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, przewodniczącą Sejmiku Województwa Elżbietę Piniewską i dyrektora KPCD w Toruniu dr Marka Rubnikowicza. Po uroczystym otwarciu pałacowy park wypełnił się dźwiękami pianina i stylowym wokalem Jakub Gawrysiak, który zaczarował przestrzeń przenosząc słuchaczy do lat 20. i 30. XX wieku i filmów z udziałem Heleny Grossówny, jednej z bohaterek Roku Kobiet Odważnych.

 

Portrety aktorki ozdabiały również dzieci odwiedzające stoisko KPCD, malując i wyklejając dla niej świętojańskie wianki. Te z prawdziwych kwiatów i bylin upletli z kolei uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Sarę z Fundacji Linnum, która również jak zawsze z pasją opowiedziała o zielarskich skarbach, kryjących się w nawrzańskim parku. Fascynacją miłośnikami kwiatowych pyłków – pszczołami – zarażał Marcin, który do Nawry przyjechał ze swoimi Zbiorami z natury oraz wyposażeniem pszczelarza.

 

Kwiaty królowały także na stoisku Muzeum Borów Tucholskich. Starsi odwiedzający uczyli się haftować płatki i łodyżki, a dzieci korzystały z tradycyjnych borowiackich wzorów do tworzenia wyjątkowych laurek na Dzień Ojca. Goście stoiska mogli również poznać gwarę borowiacką i dowiedzieć się więcej o urokach Borów Tucholskich. Odwiedzający stoisko KPCD natomiast próbowali odnaleźć legendarny tajny tunel prowadzący z pałacu do kościoła w Nawrze, czy drogę do zakwitającego w tę jedyną noc kwiatu paproci. Wyjątkową podróż w czasie rozpoczęli za to „modele”, którzy zapozowali do pamiątkowego zdjęcia na tle pałacu, wykonanego przez fotografkę Agatę Żernicką. Teraz mogą „wysłać” sami do siebie pocztówkę z 2024 r., gdy pałac pozostaje jeszcze w ruinie i za kilka lat porównać zdjęcie z nowym, zrobionym już po rewitalizacji.

 

Innym rodzajem niezwykłych podróży były te po niebie. Tajemnice kosmosu można było odkryć odwiedzając Planetarium Syriusz, które sprowadziło Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. Astronomiczny wehikuł wywołał wiele emocji i zachęcił do dalszych podróży wyobraźnią po wszechświecie lub tych standardowych, po punktach Szlak Kopernikowski, do którego należy również Nawra. Wycieczki z pewnością będą przyjemniejsze z gadżetami, które wygrali uczestnicy quizu na szlakowym stoisku.

 

W każdej podróży warto jest pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – i takie było zadanie Fundacji Jumper, która zaprosiła gości do symulatora dachowania, by za fasadą zabawy przekonali się, dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów i ograniczanie w aucie luźnych przedmiotów. Wypadków najlepiej po prostu unikać, ale gdyby już się przydarzyły, to dobrze mieć w pamięci zasady udzielania pierwszej pomocy, które zaprezentowała młodzież z WOPR TORUŃ. Miłośnicy strażackich mundurów i hełmów mogli z kolei zajrzeć do „bebechów” wozów przywiezionych przez OSP w Łubiance i OSP Kończewice.

 

O najedzone brzuchy zadbały niezawodne panie z KGW Nawra, częstując gości zupą gulaszową, chlebem ze smalcem i pierogami, a drugie żołądki – te na słodycze – wypełniając rozmaitymi ciastami. Kolejki ustawiały się także po artykuły chłodzące: pyszne Lody z Rolniczej Zagrody Maciejewscy i specjalności Uzdrowiska Ciechocinek S.A.: woda Krystynka i smakowe oranżady.

 

Zaplecze techniczno-organizacyjne imprezy to jak zwykle efekt udanej współpracy z Gminą Chełmża i Sołectwem Nawra. Całość mogła się odbyć dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Jako organizatorzy bardzo dziękujemy wszystkim partnerom za współtworzenie Pikniku, który mamy nadzieję wpisać na stałe w kalendarz regionalnych imprez. Dziękujemy również wszystkim gościom za tak liczny udział, entuzjazm i pogodę ducha! Frekwencja i zaangażowanie przerosły nasze oczekiwania, tym bardziej że w ten weekend wiele się działo w regionie, a pogoda płatała figle. Mamy nadzieję, że odnaleźliście coś dla siebie wśród tegorocznych atrakcji i miło spędziliście to niedzielne popołudnie. I że wrócicie, by wspólnie z nami świętować kolejne takie okazje.

 

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj.