bip - ikona
Unia Europejska - flaga

MemoRajd kujawsko-pomorski

Gra MemoRajd kujawsko-pomorski

MemoRajd kujawsko-pomorski
Toruń 2023

To gra karciana przygotowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt wykorzystuje tradycyjną konwencję gry typu memory, ale w nieco mniej standardowy sposób. Wśród czterdziestu kart nie ma bowiem, jak to zwykle bywa, dwóch identycznych. Mimo to tworzą one dwadzieścia określonych par. Tym, co je łączy, jest przynależność prezentowanych na nich obiektów do wybranej epoki powstania, stylu architektonicznego, przeznaczenia czy innej cechy wspólnej. W ten sposób gracze nie tylko mogą poznać pojedyncze warte uwagi, cenne zabytki i miejsca, ale przede wszystkim przekonać się, że dziedzictwo województwa kujawsko-pomorskiego jest zarazem niezwykle różnorodne, ale i spójne.

Na kartach znaleźć więc można obiekty, które współtworzą duże konstelacje, jak architektura gotycka czy rezydencje ziemiańskie, ale również te, które, choć nieliczne, są unikatowe w skali kraju i stanowią nasze własne, turystyczne i historyczne wyróżniki, do których należą m.in. tężnie solankowe czy spektakularne panoramy miast nadwiślańskich. Gra ma zachęcić nie tyle do pobieżnego rozpoznawania kształtów, ale przede wszystkim do uważnego przyjrzenia się charakterystycznym cechom różnych odcieni regionalnego dziedzictwa i wykreowania w świadomości jego obrazu o określonym i wyrazistym kolorycie.

Suplementem do gry są informacje, które można znaleźć na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu po zeskanowaniu widocznych na kartach kodów QR.

Klasyczne memory nie jest jedynym wariantem rozgrywki MemoRajdu. Zachęcamy do tworzenia własnych pomysłów na użycie kart i haseł. A może podpowiedzą one, gdzie wybrać się na wiosenną wycieczkę?

Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.