Opublikowano 11 kwietnia 2022
Zakończeniem okresu Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień, który w tradycji katolickiej rozpoczyna Niedziela Palmowa. W tym dniu głównym kościelnym rytuałem od dawna pozostaje święcenie palm, czyli bogato zdobionych gałązek, nawiązujących do liści palmowych, którymi w biblijnym przekazie witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy.
Dawniej ten dzień był określany jako „niedziela wierzbowa”, ponieważ w skład palmy wchodziły gałązki wierzbowe. Po II wojnie światowej modne stały się palmy ozdabiane kwiatami z bibuły, które stały się przedmiotem przedwielkanocnego handlu. Palmy można było zakupić przed kościołem, na rynku lub u wędrownych handlarek. Obecnie żaden kiermasz wielkanocny nie może się obyć bez stoisk z gałązkami we wszystkich kolorach tęczy i o rozmaitych wielkościach. Najpopularniejszą formą jest tzw. palma wileńska, skomponowana z jaskrawo zabarwionych kwiatków, trawek i ziół zamotanych wokół wierzbowego patyczka i zwieńczonych trawiastą wiechą. Dobór gatunków nie jest przypadkowy, miały symbolizować konkretne wartości: witalność, zdrowie, odrodzenie życia.
Palmie wielkanocnej przypisywano niegdyś funkcję magiczną i leczniczą. Po powrocie z kościoła udekorowane gałązki były wieszane za obraz święty lub nad drzwiami. Czasem palmy składały się z tylu gałązek ilu izb w chacie. Każda gałązka była wieszana w oddzielnej izbie.
Współcześnie tradycja święcenia palm jest wciąż żywa w naszym regionie. Na Kujawach i Pomorzu organizowane są liczne konkursy i warsztaty robienia palm wielkanocnych.
Lista warsztatów i konkursów na najlepszą palmę w naszym regionie
Lista warsztatów i konkursów na najlepszą palmę w naszym regionie
fot. Daniel Pach dla UMWKP