bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Dom Heleny Grossówny oficjalnie otwarty! | Relacja

Opublikowano 04 kwietnia 2024

Zdjęcie z przecięcia wstęgi podczas otwarcia Domu Heleny Grossówny

fot. KPCD

Dom Heleny Grossówny powrócił! Choć nad dachem niebo ponure, w środku było słońce i radość, że te ponad stuletnie mury odzyskały blask, którym promieniała ich najsłynniejsza lokatorka, a teraz rozpoczynają drugie życie w nowym miejscu, nowej funkcji i dla nowych pokoleń. W uroczystym otwarciu budynku wzięli udział m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Regionalnych i Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży – partnerów inwestycji, właściciel firmy Modern House Józef Stasiak członek rodziny Heleny Grossówny Dariusz Gołębiewski oraz Szymon Spandowski i Anna Zglińska którzy wraz z innymi społecznikami walczyli o ocalenie budynku, zagrożonego wyburzeniem. Na licznie zgromadzonych gości czekała wystawa zdjęć i plakatów z Heleną Grossówną, prezentacja zdjęć dokumentujących przebieg budowy, film opowiadający o słynnych aktorach związanych z województwem kujawsko-pomorskim, a na ząb – kawałek inauguracyjnego tortu.
Rok 2024 to czas okrągłych rocznic zarówno urodzin, jak i śmierci Heleny Grossówny (1904-1994). Otwarcie domu aktorki to jedno z wydarzeń, którym obchodzimy Rok Kobiet Odważnych w naszym województwie, dedykowany generał Elżbiecie Zawackiej, Nawojce i właśnie Helenie Grossównie.
Dziękujemy wszystkim partnerom, z którymi wspólnie udźwignęliśmy te kilogramy cegieł i sterty belek i zamieniliśmy je w miejsce, które łączy ducha historii z wizją przyszłości:
Do zobaczenia!
Inwestycja dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
O projekcie przeczytaj tutaj.