Opublikowano 01 lipca 2024
Odbudowa Domu Heleny Grossówny

To z pewnością największe przedsięwzięcie ostatnich miesięcy. Helena Grossówna spędziła w tym budynku swoje młodzieńcze lata, mieszkając z matką Walerią i trójką rodzeństwa w domu, który znajdował się pierwotnie przy obecnej ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża 30 w Toruniu. Budynek został wzniesiony przez miejscowego rolnika Gottlieba Schutza w 1881 r. Jest przykładem charakterystycznej dla tamtego okresu zabudowy Mokrego i Chełmińskiego Przedmieścia, która z uwagi na ograniczenia budowlane w rejonach fortecznych, wznoszona była w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym.
Dom pełnił kiedyś funkcję mieszkalną i częściowo usługową. W ostatnich latach jednak nie był użytkowany, a jego stan ulegał galopującemu pogorszeniu i dewastacji. Przed wyburzeniem ochroniły go protesty społeczników, które zaowocowały decyzją Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków o wpisie budynku do rejestru zabytków w dniu 9 lipca 2021 r. oraz interwencja władz województwa kujawsko-pomorskiego, które zawarły porozumienie z właścicielem terenu dotyczące przeprowadzenia rozbiórki i odbudowy domu w nowym miejscu.
Po przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji i inwentaryzacji, budynek został rozebrany latem 2022 r., a jego elementy zostały przeniesione i zabezpieczone w nowym miejscu – u zbiegu ulic św. Jakuba i Wola Zamkowa w obrębie toruńskiej starówki, w otoczeniu tamtejszych elementów fortyfikacji. W sierpniu 2023 r. ruszyły prace budowlane, które potrwały do początku kwietnia 2024 r.
Budynek jest obecnie w fazie urządzania wnętrz i ekspozycji. Regularną działalność ma rozpocząć jeszcze w trwającym roku. Powstanie tu ośrodek kultury wspierający i promujący regionalnych artystów. Nie zabraknie w tym miejscu wspomnienia o tych wielkich z przeszłości – jak Pola Negri czy sama niegdysiejsza lokatorka budynku – Helena Grossówna.
W ramach projektu prowadzona była dokumentacja fotograficzna i filmowa – wszak w obecnych czasach niecodziennie stawia się takie konstrukcje!
Zdjęcia można zobaczyć tu:
Odbudowa Domu Grossówny – zdjęcia
A film tu:
Odbudowa Domu Grossówny – film
Odbudowa domu Heleny Grossówny była możliwa dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Otwarcie Domu Heleny Grossówny

3 kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie budynku w nowej lokalizacji. Udział w wydarzeniu wziął m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Regionalnych i Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży – partnerów inwestycji, właściciel firmy Modern House Józef Stasiak członek rodziny Heleny Grossówny Dariusz Gołębiewski oraz Szymon Spandowski i Anna Zglińska którzy wraz z innymi społecznikami walczyli o ocalenie budynku, zagrożonego wyburzeniem.
Wystawa o Helenie Grossównie

Na dzień otwarcia Domu Grossówny przygotowana została m.in. wystawa zdjęć i plakatów z aktorką.
Film dokumentalny o aktorach z województwa kujawsko-pomorskiego

Artyści Kujawsko-Pomorskiego – film
Spotkanie dyskusyjne „Helena Grossówna i jej dziedzictwo”

Wraz z publicznością rozmawialiśmy także o organizacji i przyszłej działalności odbudowywanego właśnie domu Heleny Grossówny i możliwości stworzenia w nim oferty turystycznej. Wydarzeniu towarzyszyła miniwystawa prezentująca postęp prac nad obudową zabytkowego budynku w nowym miejscu.
Pamiątki po Helenie Grossównie

W maju odwiedził nas p. Dariusz Gołębiewski, członek rodziny Heleny Grossówny, który w imieniu syna aktorki, Michała Cieślińskiego, przekazał na nasze ręce zbiór pamiątek po słynnej aktorce. Wśród nich znajduje się m.in. wyszywana koralikami suknia z lat 30. XX w., buty Heleny, kilka jej naszyjników i album ze zdjęciami i wycinkami prasowymi na temat jej występów – księga, którą Grossówna sama prowadziła. Kolekcję uzupełniają oryginalne portrety aktorki. Te niezwykłe przedmioty obecnie znajdują się w konserwacji, a w przyszłości będą skarbem ekspozycji w Domu Grossówny.
Zwiedzanie Domu Grossówny

Spacer „Śladami Heleny Grossówny”

Piknik w Nawrze

Retrospekcja Heleny Grossówny

Kto wziął udział w seansach mógł przekonać się, że te produkcje nadal bawią i zachwycają niespotykaną już klasą i wdziękiem – jakim emanowała również Helena Grossówna.
Pamiętajmy o niej!