bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Smaki Jesieni 2024 w Nawrze | Relacja

Opublikowano 23 września 2024

Zdjęcie z pikniku Smaki Jesieni 2024 w Nawrze

fot. KPCD

Nawrzański sezon 2024 zakończyliśmy w najlepszy możliwy sposób: rodzinnym piknikiem kulinarnym Smaki Jesieni 2024 w Nawrze. Tegorocznym głównym bohaterem talerzy – ale nie tylko! – był swojski ziemniak, który wzbogacił jak zwykle pyszne stoiska KGW Nawra i KGW Brąchnówko. Ziemniaczane niespodzianki, choć już w wydaniu plastycznym, zagościły również na naszym stoisku i spotkały się z dużym uznaniem najmłodszych piknikowiczów. Stąd można było zabrać do domu własnoręcznie zrobioną kartkę na dzień chłopaka, dekorowaną ziemniaczanymi stempelkami, własnego ludzika z kasztanów i innych jesiennych darów natury oraz liczne gadżety i zabawki przygotowane m.in. przez Powiat Toruński i Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARIMR.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu to także zarządca pałacu w Nawrze – jednego z trzech, które mają utworzyć Szlak Trzech Pałaców, bazujący na dawnej koncepcji Andrzeja Szwalbego. Z architekturą pałaców w Nawrze, Lubostroniu i Ostromecku z pewnością dobrze zapoznali się młodzi miłośnicy kolorowanek, a starsi mogli obejrzeć już całkiem profesjonalne rysunki Olgi Piotrowicz, które w latach 80. XX w. miały posłużyć do działań związanych z rewitalizacją Nawry. Chcemy, żeby to miejsce działało kiedyś tak prężnie jak Pałac Lubostroń, którego przedstawiciele stworzyli prawdziwie elegancki zakątek pod parkowym dębem i zachęcali do odwiedzin pałuckiej rezydencji. W ten klimat doskonale wpisał się występ Jakuba Gawrysiaka, który zaprezentował piosenki z repertuaru niegdysiejszego bywalca Nawry – Mieczysława Fogga. Fogg, „Jesienne Róże”, „Ta ostatnia niedziela” – to się nazywa dobór repertuaru do okoliczności!

Tegoroczny piknik jesienny odbywał się z lekkim przesunięciem terminu, ale wciąż w duchu Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Sieci. Szlaki. Połączenia”. Chcieliśmy przedstawić zespół pałacowo-parkowy w Nawrze jako miejsce zbiegu kilku różnych szlaków, do którego można dotrzeć drogami o zupełnie odmiennym charakterze. W końcu Nawra to miejsce, gdzie w historii skupiało się wiele myśli, idei i działań! Wśród nich znajdowała ta rewolucyjna Mikołaja Kopernika, którego najsłynniejsze dzieło w XVI-wiecznym wydaniu było jednym ze skarbów tutejszej biblioteki. Nawra jest obecnie jednym z punktów kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikowskiego, z którego przebiegiem mogli zapoznać się odwiedzający szlakowe stoisko. Niezwykłe kosmiczne breloczki i magnesy samodzielnie wyprodukowali uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Planetarium Syriusz, a oczekiwanie na efekt końcowy umilali sobie patrzeniem w niebo przez specjalistyczny sprzęt. Po raz kolejny hitem okazało się samo planetarium, gromadzące dziesiątki chętnych do podziwiania gwiezdnej projekcji w środku dnia, w środku parku. Tę część wydarzenia zorganizowaliśmy wspólnie z Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu, a towarzyszył jej magiczny występ Łukasza Oliwkowskiego, który na perkusjonaliach i niezwykłym instrumencie – handpanie – zaprezentował, jak mogłaby brzmieć przestrzeń kosmiczna, gdyby grała w niej muzyka.

O ostatnim szlaku prowadzącym do Nawry opowiedzieli, a właściwie zaśpiewali przy ognisku i pieczonych kiełbaskach harcerze z Hufca ZHP Chełmża oraz ich druh z Pracowni Regionalistycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Dzień jak na drugą połowę września był niezwykle słoneczny i ciepły, przydały się zatem stoiska Uzdrowiska Ciechocinek S.A. z wodą Krystynką i napojami oraz pyszne Lody z Rolniczej Zagrody Maciejewscy.

Całość nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie Sołectwa Nawra, Gminy Chełmża, Powiatu Toruńskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – dziękujemy!

I oczywiście gdyby nie wszyscy goście, którzy postanowili spędzić z nami – i u nas – to przepiękne wrześniowe popołudnie, które symbolicznie zakończyło nie tylko lato, ale też pewien etap historii pałacu w Nawrze. Przed nami teraz wielkie – największe – wyzwanie związane z uruchomieniem i prowadzeniem remontu.

Tymczasem zachęcamy do przejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.