Młyn w Dulniku
Dulnik, gmina Ciechocin, powiat golubsko-dobrzyński
W miejscowości Dulnik, tuż obok malowniczo meandrującej Drwęcy znajduje się prostej konstrukcji budynek, który przez dekady był jednym z ważniejszych obiektów dla lokalnej społeczności. Jest to młyn drewniany, który wykorzystując energię wody pozwalał uzyskiwać ze zbóż mąkę – przez stulecia jeden z podstawowych towarów dla znacznej części społeczeństwa.
Wybudowano go przy niewielkim cieku wodnym uchodzącym w odległości kilkudziesięciu metrów dalej do Drwęcy. Młyn został wybudowany na podmurówce na planie prostokąta o wymiarach 16,5 x 8,5 m. Jest to budynek trzykondygnacyjny, ze spadowym dachem krytym papą oraz murowanym podpiwniczeniem. Z zewnątrz ściany budynku są odeskowane. Wejście zlokalizowanej na elewacji bocznej jest zadaszone.
Początki tego młyna sięgają 2. połowy XIX wieku. W trakcie swoich letnich wycieczek powozem miejsce to odwiedził także nastoletni Fryderyk Chopin.
Młyn w Raciąskim Młynie
Raciąski Młyn, gmina Tuchola, powiat tucholski
Tradycje mielenia zboża w Raciąskim Młynie, jak sama nazwa wskazuje, sięgają początków tej miejscowości. Dostępne przekazy historyczne już na XIV w. datują najstarsze młyny funkcjonujące w tym miejscu. Stojące obecnie ruiny ceglanego młyna są jednak zdecydowanie młodsze.
Murowany młyn powstał w roku 1913 obok starszego obiektu, a wybudował go Rainhold Buettner. Został on postawiony w dolinie Raciąskiej Strugi, z której energii korzystano przy produkcji mąki. Budynek na planie prostokąta posadowiony został na kamiennej podmurówce oraz murowaną kondygnacją piwniczną. Budynek miał trzy kondygnacje, a zwieńczony był dwuspadowym dachem pokrytym papą. Początkowo młyn działał w technologii wodno-parowej, później zaś pełnił rolę młyna elektrycznego.
W niedalekiej odległości od ruin młyna znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, w którym każdy spragniony odpoczynku będzie mógł wypocząć.