Opublikowano 23 listopada 2023
Czwartek 30 listopada 2023 r., godz. 17-18:30Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, Czerwona Droga 8, Toruń
#7 helena grossówna i jej dziedzictwo
Starożytny świat Grecji doceniał i dookreślał 9 sztuk i przypisał im 9 muz. Nie przewidywano wówczas, że postęp cywilizacyjny przyniesie u schyłku XIX wieku jeszcze jedną sztukę – kinową. Wynalazek ten początkowo budził rozbieżne emocje, wydawało się, że ta nowinka techniczna będzie przede wszystkim służyła do zabawiania gawiedzi i nie dorówna teatrowi czy literaturze. Tymczasem jej rozwój jako sztuki w dużej mierze zdominował pozostałe dziedziny i przyniósł nie tylko uniesienia, emocje, ale przede wszystkim biznes.O narodzinach tej sztuki, toruńskim i kujawsko-pomorskim wkładzie w kolejne etapy jej rozwoju, a także o tym czy sztukę aktorską można uznać za dziedzictwo kulturowe i jak je wykorzystywać przy budowaniu marki promocyjnej porozmawiamy w trakcie kolejnej z debat Stąd/Dokąd. Podczas listopadowej dyskusji poruszone zostaną kwestie m.in.:
- życiorysu i kariery gwiazdy kina i teatru Heleny Grossówny
- spuścizny kina przedwojennego w kontekście współczesności
- budowania marki regionu w oparciu o teatr i film
Uczestnicy debaty:
- Lech Cieśliński – wnuk Heleny Grossówny
- Katarzyna Jaworska – dyrektor MFF Tofifest
- dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK – Instytut Literaturoznawstwa UMK w Toruniu
Moderator debaty:
- Alicja Jankowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w ToruniuZapraszamy do wysłuchania i wzięcia udziału w dyskusji!
Zapraszamy do wysłuchania i wzięcia udziału w dyskusji! CZWARTEK 30 listopada 2023 r., godz. 17-18:30Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, Czerwona Droga 8, Toruń
Link do wydarzenia:
Stąd/Dokąd – dyskusje o dziedzictwie to organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu cykliczne spotkania oparte o wymianę myśli i doświadczeń różnych środowisk, które zajmują się badaniami i upowszechnianiem rozmaitych składników i kształtów dziedzictwa kulturowego. Do naszej siedziby w Toruniu będziemy zapraszać naukowców, pracowników instytucji kultury i oświaty, regionalistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i inne osoby, którym tematyka lokalnego dziedzictwa jest szczególnie bliska. W trakcie dyskusji poruszymy m.in. kwestię tożsamości lokalnej, wyróżników regionalnych, krajobrazu kulturowego, „trudnego” dziedzictwa.