Autorami i bohaterami wystawy są mieszkańcy Nawry i okolic. Wystawa ukazuje wybrane aspekty z przeszłości tej niewielkiej miejscowości na ziemi chełmińskiej. Wykorzystany materiał to zebrane przez młodzież nawrzańską wywiady, stare fotografie i wycinki prasowe:
Naszym zadaniem w ramach projektu „Nawrzańskie historie – poznaj swoją małą ojczyznę!” było zorganizowanie wystawy dotyczącej Nawry. Na początku uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu fotografii, dziennikarstwa i organizacji wystawy. Następnie rozpoczęliśmy poszukiwanie materiałów na temat historii wsi i jej mieszkańców. Przeprowadzaliśmy wywiady, zbieraliśmy stare fotografie oraz szukaliśmy informacji w książkach i Internecie, w tym na Facebooku oraz w audycjach radiowych. Na końcu opracowaliśmy zgromadzony materiał, a z pomocą grafika
stworzyliśmy PIERWSZĄ WŁASNĄ WYSTAWĘ. Nawra to niewielka wieś posiadająca niezwykłą historię. Chcemy ją przedstawić z perspektywy „zwykłych ludzi”, którzy opowiadają o losach rodzinnych, ludziach, przestrzeni wsi i zmianach w niej, zwyczajach, wolnym czasie, kościele i pałacu. Zamieszczone teksty to wypowiedzi naszych rozmówców, wspomnienia opublikowane w „Zachować od zapomnienia. Rozmowy o przeszłości z Pomorzanami” (Chełmża 2006) lub wypowiedź z archiwalnej audycji radiowej (Reportaż radiowy Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „Albumy wspomnień”). Bohaterami wystawy są osoby, które obecnie mieszkają w Nawrze oraz osoby, które dzisiaj mieszkają w innym zakątku świata, ale ich „mała ojczyzna” jest nadal w sercu i chcieli się podzielić swoją historią.
Wystawa była prezentowana przy pałacu i świetlicy w Nawrze.