Opublikowano 22 listopada 2024
Stąd/Dokąd #9 OSP jako element tożsamości regionalnej.
Spotkanie dyskusyjne, 20 listopada 2024 r.
W tym tygodniu w naszej siedzibie odbyło się kolejne z cyklu spotkań dyskusyjnych Stąd/Dokąd. Tym razem pochyliliśmy się nad tematem Ochotniczej Straży Pożarnej i jej roli w kształtowaniu tożsamości lokalnej. Trudno o bardziej powszechną formę organizacji w Polsce, w każdej gminie działa kilka-kilkanaście jednostek, które nie tylko podejmują akcje ratownicze, ale też dbają o podtrzymywanie charakterystycznych zwyczajów. Podczas spotkania można było przejrzeć egzemplarze tradycyjnych, ręcznie spisywanych kronik i wysłuchać opowieści o początkach działalności OSP. Dawniej jednostki pełniły istotną rolę w organizacji społeczności, dziś są potrzebnym uzupełnieniem struktur państwowych, wspieranym ustawowo i finansowo, choć nadal opierającym się na mocno wolontariackiej pracy, wymagającej poświęceń. Podkreślone zostały także związki strażaków OSP z innymi rolami społecznymi, np. w kościele czy gminie oraz zmiany w strukturze zawodowej ochotników, którzy coraz rzadziej są związani z rolnictwem, za to przywiązują coraz większą wagę do szkoleń i profesjonalizacji. Uczestnicy i goście spotkania dyskusyjnego jednogłośnie stwierdzili, że tradycje OSP przetrwają i będą miały wpływ na kolejne pokolenia, aczkolwiek nowo wprowadzane akty prawne sprawiają, iż strażacy ochotnicy patrzą z lekką obawą na to co czeka ich w najbliższej przyszłości.
W dyskusji wzięli udział Sebastian Bytyń, prezes OSP w Łubiance, Jarosław Herbowski, prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP i dr Tomasz Marcysiak, socjolog z WSB Merito Toruń. Głos zabrali również zgromadzeni goście. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Żuchowski z KPCD w Toruniu.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie! Informacje na jego temat pojawią się wkrótce na naszej stronie i w mediach społecznościowych.