bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Mur pruski

Karczma Młyńska w Bydgoszczy

Bydgoszcz

Karczma Młyńska w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Dawny spichrz zbożowy powstał w latach 30. XIX wieku. Od początku XX wieku pełnił funkcję budynku mieszkalnego. Po pracach renowacyjnych w latach 90. XX wieku utworzono w budynku Karczmę Młyńską. Jest to charakterystyczny przykład spichrza tranzytowego o drewniano-ceglanej konstrukcji szkieletowej. Jest jednym z obiektów zespołu młyńskiego w Bydgoszczy. Początki współcześnie znanego nam krajobrazu kulturowego Wyspy Młyńskiej związane są z budową Kanały Bydgoskiego. Pod koniec XVIII wieku powstają budynki magazynowe i administracyjne. W późniejszych latach powstają kolejne tego typy obiekty tworząc unikalny krajobraz kulturowy miasta.

Ze względu na układ przestrzenny i zachowane budynki zespołu młynów i magazynów wodnych w 1995 roku Wyspa Młyńska wraz z zespołem budynków została wpisana do rejestru zabytków. Najważniejszymi budynkami na Wyspie Młyńskiej są: Biały Spichlerz, Karczma Młyńska, Czerwony Spichlerz, Młyny Rothera, Stara kaszarnia i turbinownia, Stara farbiarnia, Stara rafineria, Dom Młynarza, Dom Wyczółkowskiego, Centrum Pracy i Przedsiębiorczości, Europejskie Centrum Pieniądza, Przystań Bydgoszcz i zabytki hydrotechniki.

Współcześnie Wyspa Młyńska pełni ważną rolę kulturotwórczą. Poza zabytkami, urządzeniami hydrotechnicznymi i obszarami rekreacyjnymi, mieszczą się na niej siedziby lokalnych instytucji kultury. Wyspa Młyńska to istotny element krajobrazu kulturowego i rozpoznawalna atrakcja turystyczna Bydgoszczy.


Młyn w Grucznie

Gruczno, gmina Świecie, powiat świecki

Młyn w Grucznie, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Gruczno to malownicza wioska Doliny Dolnej Wisły. Młyn wodny w Grucznie wybudował w 1888 roku Herman Pauli – niemiecki osadnik. Łyn napędzała woda ze strugi. Po 1945 roku młyn został przejęty przez Skarb Państwa. Od 1949 roku młyn posiada napęd elektryczny. Działał do 1998 roku. Od 2001 roku właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Budynek został zaadaptowany na potrzeby kulturalno-edukacyjne. Pod względem architektonicznym jest to konstrukcja szkieletowa.

Od 2006 roku w Grucznie odbywa się Festiwal Smaku. Jest to cykliczne wydarzenie, organizowane w sierpniu, które przyciąga turystów z całej Polski. Podczas Festiwalu Smaków prezentowane i promowane są lokalne wyroby i produkty kulinarne.