bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Szlak Kopernikowski / Świerczynki

Świerczynki

Miejscowość znajduje się na trasie Szlaku łączącej Piwnice z Unisławiem. Brakuje dowodów źródłowych potwierdzających pobyt w Świerczynkach Mikołaja Kopernika, jednak miejscowość ta, jej historia i zabytki były z pewnością doskonale znane przyszłemu astronomowi.

W XIII w. miał mieć tu swój gród obronny przywódca pruski Pipin. Od XV do XIX w. wieś była natomiast głównie własnością toruńskich benedyktynek, z przerwą na okres reformacji, gdy była własnością rady miejskiej w Toruniu. W Świerczynkach znajduje się jednonawowy kamienno-ceglany kościół gotycki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z przełomu XIII/XIV w., będący świadectwem tworzonej w tym okresie sieci parafialnej diecezji chełmińskiej, który uległ częściowemu zniszczeniu w okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466). Jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 3. ćw. XV w. i pochodząca z pocz. XVI w. rzeźba Pietas Domini.

Z najnowszych dziejów miejscowości warto też wskazać na fakt wybudowania tam w 1944 r. przez Niemców 12 schronów bojowych Ringstand 58c.

Warto zobaczyć:

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Kościół w Świerczynkach / fot. KPCD w Toruniu