bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Podpiwek Kujawski

Opublikowano 08 sierpnia 2021

Podpiwek kujawski to pierwszy produkt z województwa kujawsko-pomorskiego z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Pojawienie się podpiwka kujawskiego związane jest z XIX-wieczną historią regionu. Wówczas Kujawy były uważane za spichlerz, a rzeka Wisła pełniła główny szlak handlowy, którym transportowano m. in. zboże. W tym czasie upowszechnia się spożycie kawy zbożowej. W XIX wieku w Bydgoszczy i we Włocławku powstają fabryki produkujące ten napój, który był spożywany na co dzień. Pierwszą założyli bracia Bohmowie. W latach 30. XX wieku pojawił się nowy produkt – podpiwek kujawski. Podpiwek stanowił mieszankę kawy zbożowej i chmielu. Dawniej podpiwek na Kujawach było spożywano latem, głównie w czasie żniw jako napój orzeźwiający. Później był reklamowany jako produkt świąteczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Po II wojnie światowej podpiwek kujawski sprzedawano jako mieszanka, którą można było przygotować w domu. W ten sposób zyskał na popularności.

Współcześnie podpiwek kujawski dostępny jest jako gotowy napój lub mieszanina suszu do samodzielnego przygotowania. Poza walorami historycznymi, smakowymi, producenci zwracają uwagę na walory zdrowotne. Gotowy napój można spotkać w wybranych restauracjach regionu lub na festynach i jarmarkach.

Chronione Oznaczenie Geograficzne: oznaczenie otrzymują produkty związane z konkretnym miejscem (miastem, regionem kulturowym lub krajem), a ich produkcja odbywa się wyłącznie na określonym obszarze i zgodnie z zachowaniem tradycyjnych technik wytwarzania. Obecnie w ten sposób chronionych jest ponad 1450 produktów.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/podpiwek.kujawski