bip - ikona
Unia Europejska - flaga

Piknik edukacyjny „Poznajemy Wyszogród – poznaj i ty!”. Relacja

Opublikowano 13 listopada 2023

Opublikowano 13 listopada 2023 r.

fot. KPCD

Ostatnie spotkanie projektowe odbyło się dnia 10 listopada 2023 r. w formie pikniku edukacyjnego pt. „Poznajemy Wyszogród – poznaj i ty!”. Wydarzenie zorganizowane zostało w tymczasowej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy przy ul. Gawędy 5.

W programie wydarzenia najważniejszym momentem było odsłonięcie wystawy poprojektowej. Prezentowała ona nie tylko grodzisko „Wyszogród”, ale przede wszystkim tematykę zajęć projektowych oraz prace uczestników. Wystawie towarzyszyła także mała ekspozycja obrazów i wyrobów ceramicznych stworzonych w trakcie warsztatów, jak również wyeksponowane zostały zdjęcia dokumentujące wspólne spotkania. W pracowni multimedialnej możliwe było oglądanie projektów graficznych (2D i 3D) stworzonych przez uczestników zajęć multimedialnych, jak również krótki film prezentujący rekonstrukcje uczty dworskiej w Wyszogrodzie w wykonaniu sekcji krawieckiej i teatralnej. Na wszystkich przybyłych gości czekało również stoisko, przy którym przez cały czas możliwe było wspólne tworzenie makiety średniowiecznego Wyszogrodu. Ponadto tego dnia miała miejsce premiera gry planszowej pt. „Poznajemy Wyszogród”, wraz z możliwością zagrania w nią. W wydarzeniu udział wzięli również studenci z Archeologicznego Koła Miłośników Średniowiecza UMK, którzy przygotowali stoisko rekonstrukcji historycznej przybliżające uczestnikom zajęć uzbrojenie i ubiór w czasach średniowiecza oraz przeprowadzili pokaz rycerski. Swoje umiejętności zaprezentowali także młodzi szermierze z MDK nr 5, którzy w znaczący sposób uatrakcyjnili całe wydarzenie.

Organizatorami wydarzenia było Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu (KPCD w Toruniu) oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy (MDK nr 5). Patronat nad piknikiem objął PortalKujawski.pl oraz oddział terenowy TVP 3 w Bydgoszczy.

Gra planszowa zrealizowana w ramach zajęć dostępna jest do pobrania w linku poniżej lub na stronie internetowej Pracowni Multimedialnej MDK nr 5.

Dziękujemy wszystkim za udział we wszystkich zajęciach projektowych, jak również w pikniku edukacyjnym, który pomógł przybliżyć Wyszogród współczesnym mieszkańcom Fordonu.

Gra planszowa „Poznajemy Wyszogród – poznaj i ty!” do ściągnięcia:

Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje-Fordon 2023”.