Straty Wojenne. Pałac w Nawrze i jego zbiory

Nawra to niewielka miejscowość położona w okolicach Torunia i Chełmży, posiadająca bogatą historię związaną z szeroko rozumianym ziemiaństwem pomorskim. W okresie od XVIII do początków XX w. była jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego na ziemi chełmińskiej. Mieszkańcy tutejszego pałacu – członkowie rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich – angażowali się w życie polityczne, ekonomiczne, naukowe i społeczne regionu. Uczestniczyli w sejmikach, byli aktywnymi członkami wielu organizacji społecznych i naukowych. Dbali również o nawrzańską społeczność, sprawując opiekę nad miejscową szkołą, kościołem czy ochronką. Złote lata Nawry zostały przerwane w 1939 r., wraz z wybuchem II wojny światowej. Gospodarze nawrzańskiego zespołu pałacowo-parkowego i folwarku zostali wysiedleni, a ich majątek rozgrabiony i zdewastowany.

Projekt „Badania strat wojennych kolekcji prywatnej – pałac w Nawrze“ miał na celu zebranie informacji na temat przedwojennego dorobku pokoleń rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, a także losu pałacu w Nawrze i jego zbiorów w latach II wojny światowej i czasach powojennych oraz zakresu poniesionych w nim strat spowodowanych okupacją. 

Zebrane materiały zostały opracowane w formie publikacji książkowej oraz wystawy planszowej, które prezentujemy poniżej:

 

„Pałac w Nawrze i jego zbiory w latach II wojny światowej i czasach powojennych”

red. Michał Antonowicz, Radosław Krajniak

Toruń 2023

Egzemplarze książki w wersji drukowanej będą wysyłane do bibliotek, archiwów, muzeów, instytucji kultury, świetlic i organizacji pozarządowych. Jeżeli chcesz aby instytucja z Twojej okolicy miała w zasobach tę książkę napisz na adres biuro@kpcd.com.pl

Osoby zainteresowane książką zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Podczas tych wydarzeń będzie możliwość uzyskania wersji drukowanej. 

Wystawa planszowa „Straty wojenne. Pałac w Nawrze i jego zbiory”.

opr. Michał Antonowicz, dr Marek Rubnikowicz, Maria Iwaniszewska

Projekt został zrealizowany w ramach zadania pn. „Badania strat wojennych kolekcji prywatnej – pałac w Nawrze“ z programu rządowego „Badania polskich strat wojennych” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury, a także był współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.